Haber

ABD silah ihracatı 2022 mali yılında yaklaşık yüzde 49 arttı

ABD askeri teçhizat ihracatı 2022 mali yılında yaklaşık yüzde 49 artarak toplam 205,6 milyar dolara ulaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2022 mali yılı için silah transferleri ve savunma ticaretiyle ilgili verileri paylaştı.

Buna göre ABD şirketlerinin doğrudan askeri teçhizat satışları 2022 mali yılında yüzde 48,6 artarak 153,7 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde ABD hükümeti aracılığıyla askeri teçhizat satışı bir önceki mali yıla göre yüzde 49,1 artarak 51,9 milyar dolara ulaştı.

Böylece ABD askeri teçhizat ihracatı 2022 mali yılında yüzde 48,85 artarak toplam 205,6 milyar dolara ulaştı.

ABD’nin yabancı ülkelere askeri teçhizat satışı 2021 mali yılında 138,2 milyar doları buldu.

Geçen mali yılda teyit edilen satışların ortasında, Endonezya’ya 13,9 milyar dolarlık F-15ID savaş uçağı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolarlık çok amaçlı yüzey muharipleri ve Polonya’ya 6 milyar dolarlık M1A2 Abrams tankı satışı gerçekleşti. alınmış.

Aynı dönemde ABD yönetimi, Suudi Arabistan’a 3,05 milyar dolarlık Patriot füzeleri, Kuveyt’e 3 milyar dolarlık Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAM) ve Mısır’a 2,6 milyar dolarlık CH-47F Chinook tedarik etti. . Helikopterlerinin ve Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sisteminin Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2,3 milyar dolara satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, silah transferleri ve savunma ticaretinin ABD dış politikasının değerli araçları olduğu ve bölgesel ve küresel güvenlik için uzun vadeli etkileri olabileceği belirtildi.

Yabancı hükümetler, ABD’den doğrudan şirketlerle görüşerek veya ABD Savunma Bakanlığı ile müzakere ederek askeri teçhizat satın alabilirler. Her iki şekilde de askeri teçhizat satışı için ABD hükümetinin onayı gerekiyor.

haber-baliseyh.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu