Ekonomi

ECB Faiz Oranlarını Sabit Tutuyor, 2025’e Kadar %2 Enflasyonu Hedefliyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yakın zamanda bir dizi faiz artırımını durdurarak mevcut borçlanma maliyetlerini korumaya yönelik stratejik bir değişimin sinyalini verdi. ECB Yönetim Kurulu üyesi Francois Villeroy de Galhau ve ECB Lideri Christine Lagarde tarafından desteklenen bu karar, enflasyonu 2025 yılına kadar %2 seviyesinde kontrol etmeyi amaçlıyor.

Bugün Villeroy de Galhau, ekonomik istikrar için uzun vadeli bir bakış açısının değerini vurgulayarak ECB’nin kararına desteğini yineledi. Linkedin’de yayınlanan makalesinde para politikalarının tam etkinliğinin sağlanması için mevcut faiz seviyelerinin uzun süre korunması çağrısında bulundu.

Bu politikanın etkinliği, gıda ve enerji maliyetleri hariç, euro bölgesinin son iki yılda görülen en düşük enflasyon oranının %2,9’da açıkça görülüyor. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy, Euro Bölgesi’nde yıllık yüzde 2,9’luk enflasyon ve Ekim ayında yüzde 4,2’lik çekirdek fiyat artışını başarılı politika uygulamasının kanıtı olarak gösterdi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’in de vurguladığı gibi, Avro Bölgesi’nin ikinci büyük ekonomisinde tüketici fiyat artışındaki ciddi düşüş bu başarının altını çiziyor. ECB, büyümenin yavaşladığı bir ortamda mevcut borçlanma maliyetlerini ve istikrarlı faiz oranlarını koruyarak ekonomik istikrarı korumayı hedefliyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu