Haber

EYT yürürlüğe girdi, SGK’nın önüne tablolar çıktı

Ogün Akkaya

ANKARA-Milyonlarca kişinin merakla beklediği Emeklilik Yaşı Kanunu (EYT) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikten 8 Eylül 1999 ve öncesinde istihdam edilenlerin yararlanacağı ve herhangi bir yaş sınırının uygulanmayacağına ilişkin düzenleme ile emekli olmaya hak kazananlar dilekçelerini vermek için SGK şubelerine geldi.

SGK ÖNÜNDE MASALAR AÇILDI

Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de yapılabilen emeklilik başvurusunu elden teslim etmek isteyenler, Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binası ve Sıhhiye’deki ek hizmet binası önünde kuyruk oluşturdu. SGK binası önüne masalar kurularak, emeklilik başvurusu yapmak isteyenler için formlar hazırlandı. Emeklilik başvurusunda bulunanların Nisan ayında maaş almaları bekleniyor.

Güvenlik görevlileri, sık sık sıra beklemek istemeyen bireylere, yoğunluk zamanlarında birebir işlemin e-devlet üzerinden de yapılabileceğini hatırlatıyor. Emekliliği için gün sayan bireyler, belgelerini SGK’ya teslim ettikten sonra dışarıdaki kişiler tarafından “hayırlı olsun” sözleriyle karşılanıyor.

‘İlk maaşımı torunumla harcayacağım’

Bu kişilerden biri de Engin Güler’dir. Yıllardır EYT’yi beklediğini söyleyen Güler, ilk maaşıyla ne yapacağını “Torunuma söz verdim. Onunla geçireceğim” sözleriyle anlattı. Dışarıda kurulan masaların her birinde SGK’da görev yapan görevliler de bulunuyor. Çalışanlar formların nasıl doldurulması gerektiğini ve varsa eksik bilgileri paylaşırlar.

‘SONRAKİ SIRA PARA KUYRUĞU OLSUN’

Emekli olmak için form dolduran bir diğer kişi Hüseyin Kaya, yıllardır bu günü beklediklerini ve sonunda emekli olmanın sevindirici olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hep bir bekleyiş oldu. Kararın Resmi Gazete’de verildiğini öğrenince işe gitmek yerine buraya geldim. Mutluyuz ne diyelim. Umarım bekleyen herkes faydalanır. Sıradaki sıra şimdi maaş kuyruğu.”

‘EMEKLİLİK DÜZENİNE GİTSE BİLE ŞİMDİLİK OLUMLU’

Emeklilik dilekçesini vermek için bekleyen Mustafa Kara, “Bekledik, bekledik, sonunda emekli olacağız” dedi. Prim ödeyebilmek için kredi çektiğini anlatan Kara, “Emekli olmak için borca ​​girdik. Emeklilik borcumuz olsa da şimdilik olumlu. Artık bir şekilde ödeyeceğiz” dedi.

‘VARDİYADAN ÇIKTIM’

SGK önünde kalabalığın önünde isminin görevli tarafından okunmasını bekleyen bir diğer güvenlik görevlisi Doğan Yılmazoğlu, şunları söyledi:

“Sonunda beklediğimiz oldu. Yıl ve ikramiye gelmeseydi yine beklerdik ama neyse ki kavuştuk. Askerlik için 8 bin lira borç aldım. Emekli olacağım ama yine de çalışacağım.” geçimimi sağlamak. Aylardır konuşulan bir konu. Ona göre önlem alınması gerekiyordu. Vardiyadan çıkarak buradayım. Saatlerdir bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu