Haber

Türkiye sıcaktan kavururken onlar sobayı yakıyor

Türkiye’nin birçok yerinde hava sıcaklığı mevsim normallerini aşarak rekor seviyelere ulaşırken, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 20 derece olduğu, geçiş ikliminin yaşandığı Gümüşhane’de bu durum gündüzleri bambaşka, ancak akşam saatlerinde yaşanıyor.

Güneşin etkisini yitirmesiyle birlikte şehir merkezinde bile sıcak hava etkisini gösterirken, yüksek kesimlerde sobalarda çıtırdayan odun ateşi etrafında insanlar ısınıyor.

AKŞAMLAR SOBA YANIYOR

Sakinlik ve huzuru arayanların vazgeçilmez adresi olan yüksek rakımlı Gümüşhane yaylaları serin ve temiz havasıyla dikkat çekerken, keşfedilmeyi bekleyen bir doğal hazine olan yaylalarda temmuz ayının son günleri de dahil olmak üzere istisnasız her akşam sobalar yakılmaktadır.

Denizden 2 bin metre yükseklikteki Dörtkonak yaylasında ailesiyle birlikte kalan Sare Balki, bir aydır yaylada kaldıklarını ve her gece soba yakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ŞANSLARINI DİYORLAR

Balki, temmuz ayı olmasına rağmen gündüzleri sıcak, akşamları soğuk olduğu için bu sırada soba yaktıklarını kaydetti. “Bir aydır yayladayız geldiğimizden beri her akşam soba yakıyoruz. Yakmazsak üşüyoruz. Sabah dışarı çıktığımda çimenler ıslanıyor hep dizime kadar ıslanıyor sonra hasta oluyorum. Gündüzleri çok sıcak kısa kollu giyiyoruz akşamları soğuk bu sefer kalın bir şeyler giyiyoruz. Bu hem güzel hem de berbat. Ama Antalya’da sıcağa bir şey yapamazsınız. çok sıcak. Şanslıyım.”söz konusu.

YAYLALAR YAZ BİTENE KADAR OKULLAR AÇILIYOR

Metin Balki ise “Akşamları hava soğuyor sobayı yakıyoruz. Yakmadan durmuyor. Sobanın ısınması keyifli ve keyifli. Gündüzleri çok sıcak, akşamları ise rüzgarın etkisiyle soğuk oluyor. Okullar açılıncaya kadar buradayız.”dedi.

430’dan fazla tescilli yaylası ve coğrafyasının yüzde 60’ı dağlardan oluşan Gümüşhane, doğal güzelliklerle bezeli bir coğrafya ve mistik bir atmosfer olarak biliniyor.

haber-korgan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu